vânzări

  • Sony a dezvăluit Xperia 10 VIII: un format compact cu îmbunătățiri specifice

    Sony a dezvăluit Xperia 10 VIII: un format compact cu îmbunătățiri specifice

    Corporația japoneză Sony a anunțat oficial smartphone-ul de buget mediu Xperia 10 VIII, care a primit modificări minime față de predecesorul său.

    Conform industriale Rozetked, noul produs păstrează stilul corporativ recognoscibil și caracteristicile hardware cheie ale generației anterioare a liniei.

    Aspectul dispozitivului a rămas practic neschimbat: dezvoltatorii au păstrat ecranul alungit cu rame tradiționale, fără decupaj pentru camera frontală, și blocul modulului posterior alungit care se întinde pe întreaga lățime a capacului din spate. Inovațiile vizuale includ o carcasă translucidă a camerei și un logo Sony actualizat, acum aplicat pe corp, în loc să fie imprimat în plastic.

    Sony Xperia 10 VIII
    Sony Xperia 10 VIII

    Inovații hardware și caracteristici tehnice

    Îmbunătățirile tehnice au afectat elemente multimedia cheie. Luminozitatea ecranului a crescut cu 50%, producătorul a modernizat difuzoarele și a implementat funcția Point & Pay, care permite accesarea serviciilor de plată prin apăsarea dublă a butonului de pornire. Procesorul, însă, rămâne același - Snapdragon 6 Gen 3, un procesor octa-core. Smartphone-ul păstrează clasicul jack audio de 3,5 mm, un buton de declanșare dedicat pentru cameră și suport pentru carduri de memorie.

    Principalii parametri ai noului produs includ:

    • Dimensiuni și greutate: 153×72×8,3 mm, greutate – 168 grame;
    • Ecran: 6,1 inci (raport aspect 19,5:9), matrice OLED, rezoluție Full HD+, rată de reîmprospătare 120 Hz;
    • Platformă și memorie: cip Snapdragon 6 Gen 3 de 4 nm (până la 2,4 GHz, Adreno 710), 8 GB de RAM și 128 GB de memorie internă (extensibilă cu carduri microSD de până la 2 TB);
    • Camere: senzor principal de 50 MP (1/1,56″, 24 mm, ƒ/1,9), modul ultra-wide-unghi de 13 MP (1/3″, 16 mm, ƒ/2,4, 123°) și cameră frontală de 8 MP (1/4″, 26 mm, ƒ/2,0, 78°);
    • Autonomie și protecție: baterie de 5000 mAh, clasă de protecție împotriva prafului și umezelii IP68;
    • Interfețe wireless: Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.4, 5G, GPS și suport eSIM.
    Sony Xperia 10 VIII
    Sony Xperia 10 VIII

    Prețul exact și disponibilitatea noului model nu au fost încă anunțate. Pentru comparație, generația anterioară Xperia 10 VII a fost lansată la prețul de 449 EUR (aproximativ 43.800 de ruble).

  • Piața auto globală 2026: Tesla Model Y preia controlul asupra vânzărilor

    Piața auto globală 2026: Tesla Model Y preia controlul asupra vânzărilor

    Tesla Model Y a fost recunoscută oficial drept cea mai bine vândută mașină din lume în prima jumătate a anului 2026.

    Conform publicației , care citează date de la agenția Avtostat și statistici focus2move pentru 162 de țări, vehiculul electric american a urcat trei locuri în clasamentul global al autoturismelor și vehiculelor comerciale. Cota de piață a noului lider a ajuns la 1,2%, reprezentând o creștere de 2,2 puncte procentuale. Cea mai semnificativă creștere a interesului a fost înregistrată în Asia (+8,4%) și în America (+5,2%).

    Lideri globali în vânzări

    După câștigător se află favoritele tradiționale ale pieței auto. Primele trei bestselleruri globale demonstrează o concurență acerbă între motoarele electrice și cele convenționale:

    • Tesla Model Y este pe primul loc, cu o cotă de piață globală de 1,2%.
    Tesla Modelul Y 2026
    Tesla Modelul Y 2026
    • Toyota Corolla se află pe locul al doilea, cu o cotă similară de 1,2%. Acest model a demonstrat o creștere impresionantă de 29,5%, în toate regiunile.
    Toyota Corolla 2026
    Toyota Corolla 2026
    • Ford Seria F a completat primele trei locuri. Legendara camionetă americană deține o cotă de piață de 1%, dar vânzările sale au scăzut cu 11,7%.
    Ford F-150 din 2026
    Ford F-150 din 2026

    Dinamică în top zece

    Distribuția ulterioară a locurilor în top 10 a relevat tendințe mixte pentru producătorii japonezi. Crossover-ul Toyota RAV4 a pierdut teren și a coborât pe locul patru (-5,3%), urmat de Honda CR-V (-1,6%). O situație destul de neobișnuită s-a dezvoltat în jurul sedanului Toyota Camry: acesta a reușit să urce pe locul șase în clasament, în ciuda unui declin colosal al vânzărilor de 37,6%.

    A doua jumătate a topului zece este formată din modele care au prezentat performanțe mixte. Locul șapte a fost ocupat de Chevrolet Silverado (+1%), iar pe locul opt de Hyundai Tucson (+7,6%). Volkswagen Tiguan a făcut un salt semnificativ, ocupând locul nouă, cu o creștere de 9,5%. Crossover-ul coreean Kia Sportage a completat topul 10 global, pierzând 2,5% dintre clienți.

    Segmentul vehiculelor electrice

    În categoria separată a transportului ecologic, dominația mărcii americane pare și mai convingătoare. Tesla Model Y nu numai că și-a păstrat conducerea incontestabilă, dar și-a mărit cota la 8,5% (o creștere impresionantă de 24%). Geely Xingyuan, producătorul chinezesc, și-a asigurat locul al doilea în rândul mașinilor electrice, ocupând 3% din piață, în ciuda unui declin de 5,3%.

    Geely Galaxy Xingyuan 2026
    Geely Galaxy Xingyuan 2026
  • Un milion în șase zile: Jocul cooperativ Big Walk de la creatorii jocului Untitled Goose cucerește topurile

    Un milion în șase zile: Jocul cooperativ Big Walk de la creatorii jocului Untitled Goose cucerește topurile

    Studioul australian House House și editura Panic au sărbătorit succesul fenomenal al aventurii lor cooperative Big Walk, vânzările depășind un milion de exemplare în doar șase zile de la lansare.

    aceasta a relatat portalul 3DNews, care notează că noul joc a urcat în fruntea clasamentelor internaționale de vânzări Steam, s-a asigurat un loc în top 5 la o săptămână după lansare și a primit recenzii „foarte pozitive” din partea utilizatorilor serviciului digital (un rating de 92%).

    Comparație cu succesele anterioare și recunoașterea autorilor

    Vânzările noului titlu le-au depășit semnificativ pe cele ale succesului anterior al studioului, simulatorul din 2019, Untitled Goose Game. La acea vreme, a fost nevoie de trei luni pentru ca proiectul să atingă pragul de un milion de exemplare. Analiștii subliniază că acoperirea reală a lui Big Walk este și mai mare, deoarece jocul a fost disponibil pentru toți abonații la planul de bază PlayStation Plus încă de la lansare.

    Reprezentanții Panic s-au adresat comunității cu mulțumiri oficiale: „Suntem atât de recunoscători că atât de mulți dintre voi petreceți timp în jocul nostru. Și apreciem profund desenele, transmisiunile, poveștile și momentele voastre. Vă mulțumim că ați jucat.”.

    Detalii tehnice și caracteristici ale proiectului

    Big Walk are loc într-o lume deschisă vastă, cu un accent puternic pe explorarea colaborativă și comunicare. Caracteristicile cheie ale jocului includ:

    • Cooperare online pentru grupuri de 2 până la 12 persoane cu chat vocal încorporat pentru rezolvarea puzzle-urilor spațiale;
    • Lansare pe platforme moderne cheie: PC (Steam), Mac (App Store), PS5 (inclusiv catalogul PS Plus) și Nintendo Switch 2;
    • Disponibilitatea localizării oficiale în limba rusă;
    • O reducere de 25% la achiziție este valabilă până pe 18 august (prețul în segmentul Steam rusesc este de 636 de ruble).
  • Autonomie maximă a bateriei: OnePlus lansează smartphone-ul N6x, accesibil ca preț, cu o baterie de 7.000 mAh

    Autonomie maximă a bateriei: OnePlus lansează smartphone-ul N6x, accesibil ca preț, cu o baterie de 7.000 mAh

    OnePlus a lansat oficial în India noul său smartphone economic, OnePlus N6x, subliniind durata record a bateriei dispozitivului.

    Acest lucru a fost relatat de publicația din domeniu DNS Club. Noul produs are un preț accesibil și este conceput pentru a oferi utilizatorilor o durată lungă de viață a bateriei, fără a fi nevoie de reîncărcări frecvente.

    Specificații și ecran

    Dispozitivul dispune de un ecran IPS de 6,8 inci cu rezoluție HD+ și o rată de reîmprospătare de până la 120 Hz, deși există o „bărbie” vizibilă în partea de jos a panoului frontal. Dispozitivul este alimentat de un procesor MediaTek Dimensity 6360 Apex, asociat cu 4 GB de RAM și 64 sau 128 GB de stocare internă, extensibilă prin card microSD. Fotografia este reprezentată de o cameră frontală modestă de 5 megapixeli și un senzor principal de 13 megapixeli, adăpostit într-o unitate verticală pe capacul din spate.

    Autonomie maximă

    Autonomie, prețuri și lansarea vânzărilor

    Principalul avantaj al smartphone-ului este bateria sa de 7.000 mAh, care, potrivit producătorului, garantează până la 20 de ore de redare video continuă. Vânzările dispozitivului încep pe 4 august în două opțiuni de culoare: roșu-burgund și albastru-gheață.

    Specificații cheie ale OnePlus N6x:

    • Ecran: 6,8 inci, IPS, HD+, rată de reîmprospătare de până la 120 Hz.
    • Procesor: MediaTek Dimensionsity 6360 Apex.
    • Memorie: 4 GB RAM, 64/128 GB ROM, suport pentru card microSD.
    • Camere: principală 13 MP, frontală 5 MP.
    • Baterie: 7000 mAh (până la 20 de ore de vizionare video).
    • Preț: 4/64 GB - 18.999 INR (~15.800 RUB); 4/128 GB - 20.999 INR (~17.500 RUB).

  • Supermașina electrică Luce, creată de Ferrari și Jony Ive, și-a atins obiectivul anual de vânzări înainte de termen

    Supermașina electrică Luce, creată de Ferrari și Jony Ive, și-a atins obiectivul anual de vânzări înainte de termen

    Producătorul italian de automobile Ferrari și-a atins obiectivul anual de vânzări pentru mașina sa electrică de debut, Luce, la doar două luni de la debutul dificil.

    Conform industriale 3DNews, compania și-a atins obiectivele de producție pentru 2026 pentru noul său model controversat, proiectat de fostul director de design al Apple, Jony Ive. Marca a anunțat anterior intenția sa de a produce și vinde „puțin sub 500” de unități ale acestei supermașini în acest an.

    Factorii determinanți ai cererii și publicul țintă

    Principalul factor determinant al vânzărilor de succes ale modelului Luce, al cărui preț este de 550.000 de euro pe unitate, a fost interesul puternic al cumpărătorilor din China, unde segmentul vehiculelor electrice se dezvoltă rapid datorită mărcilor locale Geely, Lynk & Co și Zeekr. În plus, potrivit mai multor surse, sectorul IT american a reacționat, de asemenea, extrem de pozitiv la mașina electrică premium. Prin dezvoltarea acestui model, Ferrari spera să atragă o nouă generație de clienți bogați - în principal din regiunea asiatică și din centre tehnologice globale cheie, cum ar fi Silicon Valley.

    Planuri pe termen lung și începerea licitației

    Producătorul auto se așteaptă ca vânzările totale ale vehiculului electric Luce să ajungă la 2.500 de unități până în 2030, echivalentul a aproximativ 600 de unități pe an și reprezentând aproximativ cinci procente din vânzările anuale totale ale companiei. Dezvăluirea și vânzarea primului model de producție sunt programate pentru luna viitoare: modelul va fi scos la licitație, unde prețul său final ar putea depăși 1,1 milioane de dolari.

  • Deficit la lansare: De ce iPhone Ultra pliabil va urma soarta iPhone X

    Deficit la lansare: De ce iPhone Ultra pliabil va urma soarta iPhone X

    Așteptatul smartphone pliabil al Apple, cunoscut în cercurile de experți sub denumirea provizorie de iPhone Ultra, ar putea deveni o marfă rară imediat după debutul său oficial.

    Acest lucru a fost raportat de portalul de informații și analize din industrie iXBT.com, pe baza unor date noi de la renumitul analist Ming-Chi Kuo, obținute din lanțul de aprovizionare cu componente. Conform previziunilor expertului, corporația americană intenționează să producă doar aproximativ 7-8 milioane de dispozitive premium cu ecrane flexibile în a doua jumătate a anului 2026. Situația este agravată de ratele de producție extrem de scăzute din etapa inițială: în al treilea trimestru, volumul de asamblare se va ridica la doar 0,5-1 milion de unități, echivalentul a aproximativ 10% din totalul livrărilor pentru prima jumătate a anului. Prin comparație, producția flagship-urilor standard de generație următoare, iPhone 18 Pro și iPhone 18 Pro Max, este așteptată să atingă un impresionant număr de 20-22 de milioane de unități în aceeași perioadă.

    Potrivit unui expert de piață, din cauza constrângerilor stricte de producție, noul produs mult așteptat (cunoscut și sub numele de iPhone 18 Ultra) va probabil „repeta scenariul iPhone X”. În 2017, Apple a dezvăluit modelul său emblematic premium aniversar alături de iPhone 8 standard, dar precomenzile și vânzările cu amănuntul au fost întârziate semnificativ din cauza dificultăților tehnologice neprevăzute din fabricile sale. Kuo sugerează că, în 2026, producătorul va folosi o abordare similară de marketing și logistică: dispozitivul inovator va fi dezvăluit la evenimentul său tradițional de toamnă, alături de gama principală, dar vânzările efective nu vor începe decât mai aproape de trimestrul al patrulea.

    Așteptările economice și entuziasmul inițial

    Deși prețul de vânzare cu amănuntul estimat al gadgetului pliabil futurist este extrem de ridicat - în jur de 2.300-2.500 de dolari - analiștii prevăd o cerere explozivă din partea consumatorilor. Experții în lanțul de aprovizionare se pregătesc pentru următoarele consecințe ale lansării limitate:

    • Epuizarea instantanee a primelor loturi disponibile imediat după deschiderea precomenzilor oficiale;
    • O creștere rapidă a timpilor standard de așteptare pentru livrarea către clienți la 4-6 săptămâni sau mai mult;
    • Revânzări speculative la scară largă ale copiilor de primă tiraj pe piața secundară la prețuri cu 50-100% mai mari decât prețul oficial original.

    Ming-Chi Kuo concluzionează că va fi posibilă o evaluare obiectivă și imparțială a cererii reale pe termen lung pentru primul smartphone pliabil de la Apple doar la sfârșitul anului 2026 sau chiar în primul trimestru al anului 2027. Până în acel moment, frenezia inițială a consumatorilor ar trebui să se fi potolit complet, iar fabricile contractuale vor putea stabiliza liniile de producție. Este demn de remarcat faptul că această veste vine pe fondul informațiilor raportate anterior conform cărora „vânzările de iPhone în Rusia au scăzut la cel mai scăzut nivel din 2022”.

  • Tehnologii viitoare accesibile: Meta dezvăluie o linie de ochelari inteligenți accesibili, cu inteligență artificială

    Tehnologii viitoare accesibile: Meta dezvăluie o linie de ochelari inteligenți accesibili, cu inteligență artificială

    Meta Platforms, în parteneriat cu concernul franco-italian EssilorLuxottica, a lansat o nouă linie de ochelari inteligenți Meta Glasses cu inteligență artificială integrată, reducând semnificativ bariera de intrare în categoria tehnologiilor purtabile.

    Acest lucru a fost raportat de experții Investing.com, iar recenzorii de la GaGadget au detaliat și ei știrea . Prețul de bază al noilor modele începe de la 299 de dolari, cu 80 de dolari mai ieftin decât cel al modelului Ray-Ban Meta Wayfarer de a doua generație de anul trecut. Alex Himel, șeful diviziei de dispozitive portabile Meta, a explicat că noua abordare satisface cererea pentru un „preț mai accesibil”, motiv pentru care marca internă a companiei a fost poziționată sub mărcile premium Ray-Ban și Oakley.

    Gama de modele și caracteristici de design

    Noua serie este dezvoltată sub marca Meta Glasses fără implicarea directă a Ray-Ban, deși EssilorLuxottica este producătorul direct, marca sa apărând pe interiorul brațelor și pe ambalaj. La lansare, clienților li se vor oferi trei modele cheie, cuprinzând un total de 26 de stiluri diferite, compatibile cu lentile de prescripție medicală și reglarea manuală a pernuțelor nazale în trei poziții:

    • Meta Adventurer (299 USD) - Pahare dreptunghiulare simple cu margini subțiri, disponibile în dimensiuni normale și mari;
    • Meta Fury (299 USD) - o versiune similară cu Adventurer, dar cu un cadru mai masiv și mai robust;
    • Ochelarii Meta Glasses de la Kylie (399 USD) sunt o ediție limitată, cu un design subțire și oval, creată în colaborare cu Kylie Jenner pentru un public mai tânăr.
    Tehnologii accesibile ale viitorului

    Specificații tehnice și inteligență artificială multimodală

    În ciuda lipsei unui ecran încorporat, dispozitivul se mândrește cu hardware avansat, inclusiv o cameră de 12 megapixeli pentru fotografiere hands-free, difuzoare expuse și un sistem cu șase microfoane cu anulare a zgomotului. Dispozitivul se mândrește cu o autonomie a bateriei de peste 8 ore cu o singură încărcare, iar carcasa inclusă oferă până la 40 de ore de utilizare suplimentară. Inovația software cheie este integrarea modelului Muse Spark AI de la Meta Superintelligence Labs, care poate fi accesat rapid prin intermediul unui buton fizic. Datorită versiunii actualizate a Meta AI, ochelarii pot înțelege mai bine ceea ce vede utilizatorul și pot oferi răspunsuri precise la o gamă largă de întrebări, de la scoruri sportive la recomandări de restaurante locale.

    Actualizări planificate și geografia vânzărilor

    Dezvoltatorii intenționează să extindă semnificativ funcționalitatea de bază a dispozitivelor în curând prin actualizări software regulate. Printre caracteristicile așteptate se numără:

    • Mod foto dinamic pentru fotografiere continuă automată cu selectarea ulterioară a celor mai bune cadre;
    • Navigație pietonală pas cu pas, adaptată pentru orientare în spațiu fără utilizarea unui ecran;
    • Traducere simultană în direct cu suport suplimentar pentru încă 14 limbi, inclusiv chineză, japoneză, coreeană și hindi.

    Noul produs a fost deja lansat oficial în SUA, Canada, Marea Britanie, Australia și mai multe țări europene, înainte de debutul planificat al ochelarilor inteligenți Apple anul viitor. Compania ia în considerare, de asemenea, lansarea unei versiuni și mai accesibile, fără cameră încorporată, care se va concentra exclusiv pe funcțiile audio și interacțiunea cu inteligența artificială.

  • Consola se vinde, dar jocurile nu: paradoxurile succesului PlayStation 5

    Consola se vinde, dar jocurile nu: paradoxurile succesului PlayStation 5

    În generația actuală de console, vânzările de jocuri ale studiourilor interne Sony pentru PlayStation 5 au înregistrat o scădere vizibilă în comparație cu era PlayStation 4.

    Această tendință a fost evidențiată de jurnalistul Stephen Totilo de la Game File, care a analizat datele din rapoartele financiare publice ale corporației japoneze. În anii fiscali 2017–2018 și 2019–2020, compania a vândut constant între 50 și 55 de milioane de exemplare din propriile titluri exclusive pentru PlayStation 4.

    Anul financiar 2020–2021 a fost o perioadă record pentru furnizorul platformei. Totilo explică acest succes fenomenal: „Perioada de vârf a Sony a fost din primăvara anului 2020 până în primăvara anului 2021, când vânzările de jocuri interne ale studioului au ajuns la 58,4 milioane de exemplare. Aceasta a fost determinată de lansarea unor hituri majore precum The Last of Us Part II și Ghost of Tsushima, precum și de lansarea PlayStation 5.”.

    Dinamica declinului și motivele eșecurilor

    În anii următori, statisticile au început să includă vânzările combinate ale titlurilor PlayStation Studios pe ambele console, dar graficul a arătat o scădere constantă. Publicul generației anterioare era în scădere în mod natural, iar pe PlayStation 5, în ciuda popularității sistemului, conținutul Sony s-a dovedit mai puțin atractiv sau a fost lansat în cantități insuficiente. Experții citează pariul eșuat al corporației pe jocurile ca serviciu ca fiind una dintre problemele cheie. Articolul original afirmă: „Vânzările au scăzut ulterior, iar în anul fiscal 2024-2025, acestea s-au înjumătățit față de vârful lor. Această perioadă a marcat lansarea Astro Bot, care a fost recunoscut drept cel mai bun joc din 2024, și eșecul Concord.”.

    Primele semne de redresare au apărut abia în ultimul an fiscal, cuprins între 1 aprilie 2025 și 31 martie 2026, când vânzările titlurilor lansate au ajuns la 32,1 milioane de exemplare. Analizând imaginea de ansamblu, jurnalistul concluzionează: „PlayStation încă vinde milioane de console anual și lansează jocuri majore, dar anii de achiziții de studiouri nu au reușit să inverseze semnificativ tendința descendentă a vânzărilor de titluri first-party ale Sony. Se pare că numeroasele remake-uri și remasterizări din ultimii ani nu au reușit nici ele să inverseze situația. Din 2020, compania a vândut în fiecare an mai puține exemplare, atât ale propriilor titluri de console PlayStation, cât și ale editorilor. Abia în ultimul an fiscal, această tendință a dat semne de inversare.”.

    Factori cheie pentru succesul consolei și lansările viitoare

    În ciuda scăderii vânzărilor de produse exclusive, generația actuală de hardware rămâne cea mai de succes din istoria brandului, în mare parte datorită popularității proiectelor bazate pe servicii ale dezvoltatorilor terți. Anul acesta, se așteaptă ca PlayStation Studios să își consolideze poziția financiară și reputațională prin lansarea următoarelor titluri:

    • Wolverine de la Marvel;
    • Marvel Tokon: Suflete luptătoare;
    • O serie de alte meciuri importante ale echipelor interne.
  • Revoluția rețelelor neuronale și o punte către Apple: Vânzările oficiale ale smartphone-urilor Honor 600 și 600 Pro au început în Rusia

    Revoluția rețelelor neuronale și o punte către Apple: Vânzările oficiale ale smartphone-urilor Honor 600 și 600 Pro au început în Rusia

    Noua serie de smartphone-uri Honor 600 și 600 Pro a fost lansată oficial pe piața rusă. Aceste smartphone-uri dispun de tehnologii de inteligență artificială de ultimă generație și de un nivel de integrare fără precedent cu ecosistemul concurent al Apple.

    Publicația de specialitate T-Zh relatează acest lucru într-o analiză specială . Noile produse au ajuns deja pe rafturile marilor retaileri de electronice și pe piețele de top din întreaga țară, inclusiv DNS, M.Video, Citylink, Yandex Market, Ozon și Wildberries, precum și în birourile de vânzări ale operatorilor de telefonie mobilă MTS, Beeline și Megafon. Dispozitivele sunt disponibile în portocaliu, bej și negru.

    Dispozitivele dispun de ecrane de ultimă generație de 6,57 inci, cu o rată de reîmprospătare de 120 Hz, 1,07 miliarde de culori și o luminozitate record de până la 8.000 de niți. Un mod dedicat „Sunlight” oferă până la 4.000 de niți cu o acoperire a albului de 20%. Durata de viață a bateriei este garantată de o baterie puternică de 7.000 mAh, gestionată de inteligența artificială încorporată, oferind până la două zile de autonomie. Smartphone-urile vin cu un adaptor Honor SuperCharge de 80 W, care acceptă încărcare inversă de 27 W pentru dispozitive terțe, iar versiunea Pro dispune și de încărcare wireless la viteze de până la 50 W.

    Performanța dispozitivelor mobile variază semnificativ în funcție de model. Modelul de bază rulează pe un procesor Snapdragon 7 Gen 4, în timp ce modelul emblematic Honor 600 Pro este echipat cu cipurile de top Snapdragon 8 Elite. Inovația multimedia cheie a liniei este o cameră principală de 200 MP, completată de un obiectiv ultra-wide de 12 MP cu fotografie macro și un modul frontal de 50 MP. Procesarea imaginilor este gestionată de algoritmi Aimage proprietari, capabili să simuleze efectele filmelor clasice Kodak și Fuji. Versiunea Pro este îmbunătățită cu o cameră teleobiectivă periscop de 50 MP cu zoom optic de 3,5x și zoom digital de 120x.

    Caracteristici inovatoare și integrare de sistem

    Producătorul a pus un accent principal pe instrumente software unice care combină capacitățile inteligenței artificiale și interacțiunea între platforme:

    • Photo to Video 2.0: Honor este primul din industrie care introduce o funcție de generare video din mai multe imagini, integrată în instrumentele sale standard. Utilizatorii au acces la 19 șabloane predefinite, precum și posibilitatea de a direcționa rețeaua neuronală către rezultatul dorit prin adăugarea propriilor solicitări text.
    • Integrare OneHop cu dispozitivele Apple: Tehnologia unică de sincronizare permite proprietarilor de Honor să interacționeze fără probleme cu iPhone-ul, Mac-ul și Apple Watch-ul lor. Sistemul transferă fișiere, transmite notificări, partajează un hotspot și afișează mesajele primite pe Apple Watch cu un singur clic, în timp ce notițele smartphone-ului se deschid pe computerele Mac ca documente locale.

    Costul noilor modele pe piața rusă

    Comercianții oficiali oferă produse noi în următoarele configurații de memorie:

    • Honor 600 (8 + 256 GB): 45 990 ₽;
    • Honor 600 (12 + 256 GB): 49 990 ₽;
    • Honor 600 Pro (12 + 256 GB): 70 990 ₽;
    • Honor 600 Pro (12 + 512 GB): 79 990 ₽.
  • Piața secundară de lux: Bentley își menține poziția de lider în segmentul premium din Rusia

    Piața secundară de lux: Bentley își menține poziția de lider în segmentul premium din Rusia

    Piața rusă de mașini de lux second-hand a demonstrat stabilitate la începutul anului 2026, înregistrând o creștere simbolică a volumelor vânzărilor.

    Agenția Avtostat raportează rezultatele pentru primul trimestru . Conform statisticilor, în perioada de raportare au fost vândute 531 de vehicule, o creștere de 0,8% față de rezultatul de anul trecut (527 de unități)

    Evaluarea mărcilor populare

    Marca britanică Bentley rămâne favorita incontestabilă în rândul cumpărătorilor bogați. A reprezentat aproximativ 40% din totalul tranzacțiilor din segment, însumând 206 revânzări. În urma liderului au urmat alți producători renumiți, care au menținut o lichiditate ridicată a pieței:

    • Rolls-Royce - 103 mașini;
    Rolls-Royce
    Rolls-Royce
    • Maserati - 93 de exemplare;
    Maserati
    Maserati
    • Lamborghini - 85 de unități;
    Lamborghini
    Lamborghini
    • Ferrari - 37 de mașini vândute;
    Ferrari
    Ferrari
    • Aston Martin — 7 mașini.
    Aston Martin
    Aston Martin

    Liderii gamei de modele

    Analizând preferințele cumpărătorilor în funcție de modelele specifice, coupe-urile sport și SUV-urile de lux au generat cel mai mare interes. Analiștii au identificat următoarele cinci vehicule cele mai populare:

    1. Bentley Continental GT (97 de unități vândute)
    2. Lamborghini Urus (67 de vânzări)
    3. Bentley Bentayga (55 de vânzări)
    4. Maserati Levante (52 de vânzări)
    5. Rolls-Royce Cullinan (48 de vânzări)

    Cifrele actuale indică faptul că cererea pentru mărci exclusive rămâne robustă, chiar și pe piața mașinilor second-hand. În ciuda unei rate de creștere minime de 0,8%, volumele vânzărilor care se mențin peste 500 de unități pe trimestru subliniază interesul continuu al colecționarilor și pasionaților de lux pentru segmentul high-end al industriei auto.