ბაზარი

  • რუსეთის ბაზრის მონოპოლიზაცია ოთხი ავტოგიგანტის მიერ

    რუსეთის ბაზრის მონოპოლიზაცია ოთხი ავტოგიგანტის მიერ

    რუსეთის საავტომობილო ბაზარი მაღალი კონსოლიდაციის ხარისხს ავლენს: ახალი ავტომობილების გაყიდვების თითქმის სამი მეოთხედი მხოლოდ ოთხ მსხვილ საწარმოო ჯგუფზე მოდის.

    ანალიტიკური სააგენტო „ავტოსტატის“ ცნობით , მისი დირექტორის, სერგეი ცელიკოვის მონაცემებზე დაყრდნობით, ძალთა ამჟამინდელი ბალანსი ნათელი გახდა. ექსპერტმა თავის Telegram არხზე გამოაქვეყნა დეტალური ანალიზი, სადაც წარმოდგენილი ბრენდები ჯგუფებისა და ტექნოლოგიური ბაზის მიხედვით კატეგორიებად იყოფა. შედეგებმა აჩვენა, რომ ქვეყანაში ახალი ავტომობილების გაყიდვების 72%-ს ოთხი ჯგუფი აკონტროლებს.

    „ავტოვაზი“ შიდა ბაზარზე უდავო ლიდერად რჩება. 2026 წლის პირველი ცხრა თვის განმავლობაში კომპანიამ გაყიდვების 25% მოიცვა. ტოლიატის გიგანტს მოსდევს ჩინური ტექნოლოგიებისა და პლატფორმების გამოყენებით მწარმოებელთა მჭიდრო ჯგუფი.

    ძირითადი მოთამაშეები და მათი წილები

    ანალიტიკა აჩვენებს დარჩენილი წამყვანი პოზიციების შემდეგ განაწილებას:

    • Chery-ის პლატფორმებზე მომუშავე ავტომობილები (მათ შორის ახალი რუსული ბრენდები Tenet და Jeland) ბაზრის 20%-ს იკავებენ.
    • Great Wall Motor Group-ს (ძირითადად Haval-ის პოპულარობის გამო) დაახლოებით 15% უჭირავს.
    • Geely-ს პლატფორმაზე აწყობილი ავტომობილები (რომელიც ასევე მოიცავს Volga-სა და Belgee-ს) 12%-ს შეადგენს.

    აღსანიშნავია იანვრიდან სექტემბრამდე ძალთა ბალანსის მნიშვნელოვანი ტენდენცია. რუსულმა ბრენდებმა, ახალ ადგილობრივ ბრენდებთან ერთად, ერთად ბაზრის 41.5% შეადგენდნენ, რაც ოდნავ აჭარბებდა ჩინურ ავტომობილებს, რომლებიც 40%-ს შეადგენდნენ. ბაზრის დარჩენილი 28% დაახლოებით თანაბრად იყოფა სხვა ჩინელ მწარმოებლებსა და გლობალურ ავტომწარმოებლებს შორის.

    ასამბლეის საკითხები

    სრულიად განსხვავებული სურათი იკვეთება ბაზრის არა ბრენდის წარმოშობის, არამედ ავტომობილების აწყობის ქვეყნის მიხედვით ანალიზისას. ირკვევა, რომ რუსეთში წარმოებული ავტომობილების წილი 63%-ს აღწევს, ხოლო ჩინეთში აწყობილი იმპორტირებული ავტომობილების წილი 27.8%-ს შეადგენს. „ეს მაჩვენებლები ანალიტიკოსმა მოიყვანა“, - აჯამებს ლოკალიზაციის სტატისტიკას დღემდე.

  • ტარებადი მოწყობილობების მომავალი: Apple Apple Watch-ის ხაზის მასშტაბურ რეფორმას ამზადებს

    ტარებადი მოწყობილობების მომავალი: Apple Apple Watch-ის ხაზის მასშტაბურ რეფორმას ამზადებს

    ამერიკული კორპორაცია Apple-ი ეკრანის გარეშე ფიტნეს ტრეკერებზე მზარდი მოთხოვნის ფონზე, ჭკვიანი საათების განვითარების სტრატეგიაში რადიკალურ ცვლილებას განიხილავს.

    ამის შესახებ იტყობინება Bloomberg-ის მიმომხილველ მარკ გურმანზე დაყრდნობით. ინსაიდერული წყაროების ცნობით, კომპანია ხვდება, რომ სულ უფრო მეტი მომხმარებელი ანიჭებს უპირატესობას მსუბუქ მოწყობილობებს, რაც მას ისეთ დამკვიდრებულ ბრენდებთან შედარებით ჩამორჩენისკენ უბიძგებს, როგორიცაა Whoop, Oura და Fitbit Air. საპასუხოდ, სამრეწველო დიზაინის განყოფილება დაახლოებით ერთი წელია, რაც პროდუქტის შემუშავების ფუნდამენტურად ახალ მიმართულებებს იკვლევს.

    ახალი ფორმ-ფაქტორების ძიება და პროდუქციის ასორტიმენტის გაფართოება

    ბაზარზე ლიდერობის შესანარჩუნებლად, Apple-ის მენეჯმენტი ტარებადი მოწყობილობების ტრანსფორმაციის რამდენიმე გზას განიხილავს. მიუხედავად იმისა, რომ საბოლოო გადაწყვეტილება ჯერ არ არის მიღებული, განხილულ ძირითად ვარიანტებს შორისაა შემდეგი:

    • მინიმალისტური მოწყობილობების შემუშავება ეკრანის გარეშე;
    • სხვა ტიპისა და ზომის ეკრანებზე გადასვლა, მათ შორის მრგვალი ციფერბლატები (თუმცა ანალიტიკოსები ამ სცენარს ნაკლებად სავარაუდოდ მიიჩნევენ);
    • ახალი პრემიუმ მოდელების გამოშვება;
    • Apple Watch SE-ის არსებული ბიუჯეტური ვერსიის შესავსებად უფრო ხელმისაწვდომი გაჯეტების შექმნა.

    სამომავლოდ, დეველოპერები გეგმავენ, რომ მათი ტარებადი მოწყობილობები უფრო მეტად ხელოვნური ინტელექტის ტექნოლოგიებზე იყოს ორიენტირებული. გარდა ამისა, კომპანია ამზადებს ჩაშენებული Health აპლიკაციის მნიშვნელოვან განახლებას, რაც ბრენდს სპეციალიზებულ სპორტულ სამაჯურებთან უფრო ეფექტურად კონკურენციაში დაეხმარება.

    მომავალი პრემიერები: სეზონი 12 და Ultra 4

    რაც შეეხება მომავალ გამოშვებებს, ჯერჯერობით რადიკალურ გარეგნულ ცვლილებებს არ უნდა ველოდოთ. საათების შემდეგი თაობა, მათ შორის Apple Watch Series 12 და Ultra 4, შეინარჩუნებს ნაცნობ იერსახეს. გაუმჯობესებები, პირველ რიგში, შიდა არქიტექტურას შეეხება: მოწყობილობები გაუმჯობესებულ მუშაობას და უამრავ ახალ ფუნქციას მიიღებს. მოსალოდნელია, რომ ეს ვერსიები ასევე ხელმისაწვდომი იქნება პრემიუმ კერამიკულ კორპუსში.

  • ჩინურმა ბრენდმა Avatr-მა რუსეთის ელექტრომობილების ბაზარზე გაყიდვების ახალი რეკორდი დაამყარა

    ჩინურმა ბრენდმა Avatr-მა რუსეთის ელექტრომობილების ბაზარზე გაყიდვების ახალი რეკორდი დაამყარა

    რუსეთის ელექტრომობილების ბაზარი გაყიდვების ლიდერობის მნიშვნელოვან ცვლილებებს განიცდის, სადაც პრემიუმ კლასის ჩინური ბრენდები ამჟამად წამყვან როლს ასრულებენ.

    ანალიტიკური სააგენტო „ავტოსტატის“ ხელმძღვანელის, სერგეი ცელიკოვის, Auto Mail.ru- ს ცნობით , Avatr-ის ბრენდი რუსეთის ფედერაციაში ავტომობილების გაყიდვების სწრაფ ზრდას აგრძელებს. გასულ კვირას რუსეთში ამ მწარმოებლის 155 ახალი ელექტრომობილი დარეგისტრირდა, რაც ბრენდისთვის კიდევ ერთი ყოველკვირეული რეკორდია.

    მოთხოვნის დინამიკა და ისტორიული ინდიკატორები

    ექსპერტები ზაფხულის შუა რიცხვებში ჩინური ელექტრომობილების გაყიდვების უპრეცედენტო აჩქარებას აფიქსირებენ. ანალიტიკოსების მონაცემებით, 29 ივნისიდან 26 ივლისამდე ოთხ კვირაში 442 რუსმა ახალი „ავატარი“ შეიძინა. აღსანიშნავია, რომ გაყიდვები წინა პერიოდის განმავლობაში უფრო დაბალი იყო: დილერებმა 26 კვირაში 418 ერთეული გაყიდეს, რაც წინა თვის მაჩვენებელზე ნაკლებია.

    ბრენდის ამჟამინდელი საბაზრო პოზიციის გასაგებად, აღსანიშნავია შემდეგი ძირითადი ფაქტები რუსეთის ფედერაციაში მისი ისტორიიდან:

    • პირველი Avatr ელექტრომობილები რუსეთში 2023 წლის გაზაფხულზე გამოჩნდა.
    • ჩინური პრემიუმ ბრენდის ავტომობილების გაყიდვების ოფიციალური დაწყება მხოლოდ 2025 წლის იანვარში მოხდა.
    • ბრენდის რუსეთის ბაზარზე ყოფნის მთელი პერიოდის განმავლობაში, ოფიციალურად დარეგისტრირდა ამ ელექტრომობილების 3000-ზე ოდნავ მეტი.

    კონკურენტების ნაკლებობა და ლიდერობა სეგმენტში

    „ავატრის“ სწრაფი ზრდა სხვა ელექტრომობილების მწარმოებლების მიერ ხელმისაწვდომი მარაგების მკვეთრი შემცირების ფონზე ხდება. ძალთა ამჟამინდელი ბალანსის კომენტირებისას, სერგეი ცელიკოვმა ხაზი გაუსვა: „სხვათა შორის, „ავატრი“ გასულ კვირას ელექტრომობილების ყველაზე გაყიდვადი ბრენდი გახდა. UMO-ს გაყიდვები მკვეთრად შემცირდა. გაიყიდა 42 ელექტრომობილი, წინა კვირის 151 ერთეულთან შედარებით. როგორც ჩანს, დილერებს მანქანების მარაგი აკლდათ“

    ექსპერტმა ასევე აღნიშნა დილერების ქსელში მარაგების შემცირების ზოგადი პრობლემა. „გახსოვდეთ, რომ დილერები ადრე თითქმის ყველა Evolute ელექტრომობილს ასუფთავებდნენ. ახალი მიწოდებები ჯერ არ არის“, - დაასკვნა ექსპერტმა.

  • გლობალურმა ოქროს წარმოებამ მეორე კვარტალში 2000 წლის შემდეგ ყველაზე მაღალ ნიშნულს მიაღწია

    გლობალურმა ოქროს წარმოებამ მეორე კვარტალში 2000 წლის შემდეგ ყველაზე მაღალ ნიშნულს მიაღწია

    ძვირფასი ლითონების გლობალურმა ბაზარმა ოქროს წარმოების ისტორიულ მაქსიმუმს მიაღწია მიმდინარე წლის მეორე კვარტალში.

    როგორც იტყობინება , რომელიც მსოფლიო ოქროს საბჭოს (WGC) ოფიციალურ მონაცემებზე დაყრდნობით იუწყება, ამ პერიოდში მოპოვებული ოქროს გლობალური მოცულობა 966 ტონას შეადგენდა, რაც ყველაზე მაღალი მაჩვენებელია 2000 წლიდან, როდესაც სტატისტიკა დაიწყო. სამთომოპოვებითი სექტორის დინამიკის შეფასებისას, ორგანიზაციის ექსპერტები ხაზს უსვამენ: „ოქროს წარმოება მეორე კვარტალში წლიურად 2%-ით გაიზარდა და 966 ტონას მიაღწია — რეკორდული მაჩვენებელი მეორე კვარტალში“.

    ზრდის ლიდერები და რეგიონული დინამიკა

    ცალკეული ქვეყნების ინდიკატორების ანალიზი წარმოების ზრდის ტემპებში მნიშვნელოვან არათანაბარობას ავლენს. მეორე კვარტალში ნედლეულის ყველაზე მნიშვნელოვანი შემოდინება შემდეგი ქვეყნების საწარმოებმა განახორციელეს:

    • კანადა (+29% წლიურად)
    • ჩილე (+24% წლიურად)
    • ბურკინა ფასო (+17%)

    ვარდნები ძირითად რეგიონებში და მათი მიზეზები

    ამავდროულად, ტრადიციული ინდუსტრიის ლიდერების რიგმა წარმოების შემცირება განიცადა. ანგარიშის თანახმად, ზოგიერთ ქვეყანაში ოპერაციების დროს წარმოების შემცირება უსაფრთხოებისა და გეოლოგიური ფაქტორების კომბინაციის გამო დაფიქსირდა. შედეგად, წარმოების შემცირება შემდეგ ტერიტორიებზე დაფიქსირდა:

    • ნიკარაგუა (-33%)
    • მექსიკა (-23%)
    • აშშ (-12%)
    • ჩინეთი (-8%)
  • მაღალი დონის უსაფრთხოება: Lada Azimut-ის კროსოვერმა გვერდითი ავარიის ყველაზე რთული ტესტი ჩააბარა

    მაღალი დონის უსაფრთხოება: Lada Azimut-ის კროსოვერმა გვერდითი ავარიის ყველაზე რთული ტესტი ჩააბარა

    ახალმა რუსულმა კროსოვერმა „ლადა აზიმუტმა“ წარმატებით ჩააბარა პასიური უსაფრთხოების ერთ-ერთი ყველაზე რთული ტესტი - გვერდითი შეჯახება ბოძთან.

    პორტალი AvtoMail.ru, AvtoVAZ-ის პრესსამსახურზე დაყრდნობით , იტყობინება, რომ ტესტები ჩატარდა გაეროს №135 რეგულაციის მკაცრი დაცვით, რომელიც მძღოლის დაცვაზე გაზრდილ მოთხოვნებს აწესებს გვერდითი ძლიერი შეჯახების დროს. ტესტების დროს, სპეციალურ პლატფორმაზე დამონტაჟებული ავტომობილი 32 კმ/სთ (20 მილი/სთ) სიჩქარემდე აჩქარდა და კუთხით შეეჯახა მყარ ფოლადის ბოძს, ზუსტად დაეჯახა მანეკენის თავს.

    უსაფრთხოების სისტემების მუშაობა და ძირითადი ინდიკატორები

    შეჯახების მომენტში ყველა უსაფრთხოების სისტემა შეუფერხებლად მუშაობდა. შემოწმების დროს დაფიქსირდა შემდეგი მნიშვნელოვანი ფაქტები:

    • აირბალიშების გაშლა: უსაფრთხოების ღვედის დამჭიმავებისა და გვერდითი აირბალიშების გარდა, პირველად ადგილობრივი ავტომწარმოებლის ისტორიაში, განთავსდა გვერდითი ფარდისებრი აირბალიშებიც.
    • მინიმალური დატვირთვები: მანეკენის სენსორებმა მძღოლის თავზე დატვირთვა მაქსიმალური დასაშვები ლიმიტის მხოლოდ 38.4%-ს დააფიქსირეს.
    • სხეულის დაცვა: ხერხემლის, მხრების, მენჯის, თეძოების და მუცლის დატვირთვის ინდიკატორები ნორმალურ ფარგლებში დარჩა და მთლიანად „მწვანე“ უსაფრთხოების ზონაში მოხვდებოდა.
    • დაკავშირებული სისტემები: დადასტურებულია საწვავის გაჟონვის არარსებობა, კარების საკეტების ავტომატური განბლოკვა, საავარიო განათების გააქტიურება და ERA GLONASS მოდულის სწორი მუშაობა.
    ლადა აზიმუტი
    ლადა აზიმუტი

    ტექნოლოგიური მახასიათებლები და ბაზარზე გამოსვლის დრო

    დაპროგრამებულმა დაიმსხვრავის ზონებმა და მაღალი სიმტკიცის ფოლადისგან დამზადებულმა გამაგრებულმა კორპუსის ჩარჩომ, რომელთა დიზაინის ზოგიერთი გაუმჯობესება უკვე განხორციელდა Lada Vesta-ში, აჩვენა მაღალი ეფექტურობა. კარებსა და B-სვეტში გვერდითი დარტყმის სენსორები, ასევე კარის პანელებს შორის წნევის სენსორები, რომლებიც ზუსტად განსაზღვრავენ დეფორმაციის ძალას, უზრუნველყოფენ მყისიერ რეაგირებას - წამის მეათასედებში. Lada Azimut კროსოვერის სერიული წარმოება სექტემბრისთვის არის დაგეგმილი, ხოლო ახალი მოდელი დილერებში წლის ბოლომდე გამოჩნდება.

  • Apple-მა iCloud+-ის გამოწერის ფასებს რვა ქვეყანაში გაზარდა

    Apple-მა iCloud+-ის გამოწერის ფასებს რვა ქვეყანაში გაზარდა

    ამერიკულმა კორპორაცია Apple-მა თავისი ღრუბლოვანი სერვისების ფასების გრაფიკი შეცვალა, რითაც iCloud+-ის გამოწერის ღირებულება ერთდროულად რვა ქვეყანაში გაიზარდა.

    ამის შესახებ იტყობინება ონლაინ პორტალი iPhones.ru. იმ რეგიონების სიაში, სადაც მომხმარებლებს ახლა გაფართოებული შენახვისთვის მეტის გადახდა მოუწევთ, შედის თურქეთი, იაპონია, ვიეტნამი, ნიგერია, ეგვიპტე, ახალი ზელანდია, ინდონეზია და ფილიპინები.

    ფასების ზრდის მასშტაბები, თურქეთის ბაზრის მაგალითის გამოყენებით

    ფასების ცვლილებები აშკარად ჩანს თურქული ანგარიშების მაგალითზე, სადაც შენახვის ხარჯები 25%-დან 37.5%-მდე გაიზარდა. კორექტირებამ გავლენა მოახდინა ფასიან პაკეტებში შემოთავაზებული ხელმისაწვდომი შენახვის ტევადობის მთელ დიაპაზონზე.

    თურქულ ლირაში ყოველთვიური გადახდის ახალი შკალა შემდეგნაირად ნაწილდება:

    • 50 GB: ფასი გაიზარდა 39.99-დან 49.99 ლირამდე (+25%);
    • 200 GB: ფასი გაიზარდა 129.99-დან 169.99 ლირამდე (+30.8%);
    • 2 ტბ: 399.99-ის ნაცვლად ახლა 549.99 ლირას (+37.5%) გადახდა მოგიწევთ;
    • 6 ტბ: გამოწერის ფასი 1,299.99 ლირიდან 1,699 ლირამდე გაიზარდა (+30.7%);
    • 12 ტბ: ტარიფი შეიცვალა 2,499.99 ლირიდან 3,399 ლირამდე (+36%).

    ტარიფის გადახედვის მიზეზები

    ტექნოლოგიურმა გიგანტმა ოფიციალურად არ გააკეთა კომენტარი დაზარალებულ ბაზრებზე ფასების პოლიტიკის ცვლილებებზე. ინდუსტრიის დამკვირვებლები აღნიშნავენ, რომ „კომპანიამ არ ახსნა ფასების ზრდის მიზეზი“. ექსპერტები მიიჩნევენ, რომ კორპორაციის მენეჯმენტის ეს ნაბიჯი, სავარაუდოდ, გამოწვეულია ვალუტის ბაზრებზე არასტაბილურობით და ადგილობრივი ფასების სიების აშშ დოლართან მიმართებაში ადგილობრივი ვალუტის ცვალებად გაცვლით კურსებთან ადაპტაციის აუცილებლობით.

  • პრემიუმ სეგმენტისთვის მოკრძალებული დასაწყისია: Moskvich-ის ახალ M ხაზზე მოთხოვნა სუსტია

    პრემიუმ სეგმენტისთვის მოკრძალებული დასაწყისია: Moskvich-ის ახალ M ხაზზე მოთხოვნა სუსტია

    მოსკოვის საავტომობილო ქარხანა „მოსკვიჩს“ სერიოზული სირთულეები შეექმნა თავისი ახალი პრემიუმ კროსოვერების ხაზის გაყიდვაში, რომელმაც ჯერჯერობით რუს მყიდველებს შორის პოპულარობა ვერ მოიპოვა.

    გაყიდვების იმედგაცრუების მომტან შედეგებს აქვეყნებს . ამ მოდელების შიდა ბაზარზე გამოტანის შემდეგ, ავტომწარმოებელმა ახალი „M“ სერიის მხოლოდ 491 მანქანა გაყიდა, რაც მოიცავს საშუალო ზომის M70 კროსოვერს და დიდ M90 ჯიპს. ორივე მანქანა მოსკოვში აწყობილია ჩინური კონცერნ SAIC-ის იმპორტირებული კომპლექტების გამოყენებით და მათი ისტორიული წარმოშობა MG ბრენდია.

    მარკეტინგული შეცდომები და ფასების ბარიერები

    ექსპერტები და ბაზრის მონაწილეები ასეთ დაბალ მაჩვენებლებს ბრენდის სარეკლამო კამპანიის სერიოზულ ხარვეზებს მიაწერენ. დილერების ქსელების წარმომადგენლები პოტენციურ მომხმარებლებს შორის ახალი მოდელების შესახებ ინფორმაციის უკიდურეს ნაკლებობაზე მიუთითებენ. კერძოდ, გაზეთის მიერ გამოკითხული „მოსკვიჩის“ ერთ-ერთი დილერი წუხს, რომ „M სერიის პოპულარიზაციაში ძალიან მცირე ინვესტიცია იდება, ამიტომ ბევრ მომხმარებელს ამ მოდელების შესახებ არც კი სმენია“. სიტუაციას კიდევ უფრო ართულებს მენეჯმენტის საკამათო მარკეტინგული გადაწყვეტილება, გამოყოს „ჩვეულებრივი“ და პრემიუმ M სერიის მოდელები სხვადასხვა ონლაინ რესურსებში. მაგალითად, მთავარი პორტალი moskvich.ru სრულიად გამოტოვებს M70-სა და M90-ს, ხოლო სპეციალიზებული საიტი moskvich-m.ru ექსკლუზიურად წარმოგვიდგენს M სერიას და არ შეიცავს ინფორმაციას მასობრივი ბაზრის 3, 6 და 8 მოდელების შესახებ.

    M70
    M70

    შედარება მასობრივ სეგმენტთან

    შეგახსენებთ, რომ ამ ახალი პრემიუმ მოდელების გაყიდვები მიმდინარე წლის მარტში დაიწყო. მყიდველებს სთავაზობენ საშუალო ზომის M70 კროსოვერს, რომელიც აღჭურვილია 1.5 და 2.0 ლიტრიანი ტურბოძრავიანი ბენზინის ძრავებით (150 ან 200 ცხენის ძალის სიმძლავრით), რომლის ფასიც 2.7 მილიონი რუბლიდან იწყება. უფრო დიდი ფლაგმანი M90, რომელიც აღჭურვილია ექსკლუზიურად 2.0 ლიტრიანი ტურბოძრავით, რომლის სიმძლავრე 200 ცხენის ძალაა და სრულამძრავიანია, 3.8 მილიონი რუბლი ღირს. შედარებისთვის, მოსკოვში დაფუძნებული კომპანიის ყველაზე პოპულარული და ჭეშმარიტად მასობრივი ბაზრის პროდუქტი კვლავ კომპაქტური კროსოვერი Moskvich 3 (აწყობილია JAC JS4 პლატფორმაზე). მარტიდან ივლისის დასაწყისამდე რუსებმა ამ მოდელის 3,310 ერთეული შეიძინეს, რაც ხაზს უსვამს ბრენდის ბიუჯეტურ და პრემიუმ კლასის ოჯახებს შორის პოპულარობის დიდ სხვაობას.

    M90
    M90

    Moskvich M ხაზის გაყიდვების ძირითადი ფაქტები

    • გაყიდვების ჯამური მაჩვენებელი: ახალი სერიის გამოშვების შემდეგ მხოლოდ 491 მანქანა გაიყიდა.
    • ხაზი: M-სერია მოიცავს M70 (საშუალო კლასი, ფასი 2.7 მილიონი რუბლიდან) და M90 (დიდი კლასი, სრულამძრავიანი, ფასი 3.8 მილიონი რუბლი) კროსოვერებს.
    • წარმოშობა: მანქანები იკრიბება მოსკოვში SAIC კონცერნის (ორიგინალი ბრენდი - MG) კომპლექტებიდან.
    • შედარება ლიდერთან: კომპაქტური კროსოვერ Moskvich 3-ის 3,310 ერთეული გაიყიდა იმავე პერიოდში, მარტიდან ივლისის დასაწყისამდე.
  • მეორადი ბაზარი ხარისხის ბეჭდით: ექსპერტებმა გამოავლინეს Audi-ს ყველაზე საიმედო მეორადი მოდელები

    მეორადი ბაზარი ხარისხის ბეჭდით: ექსპერტებმა გამოავლინეს Audi-ს ყველაზე საიმედო მეორადი მოდელები

    ბრიტანელმა ექსპერტებმა შეადგინეს Audi-ს მარკის მეორადი ავტომობილების განახლებული რეიტინგი, რომლებიც ყველაზე ნაკლებად იწვევენ სერიოზულ ტექნიკურ პრობლემებს მათი მფლობელებისთვის.

    ამის შესახებ საავტომობილო პორტალი Auto Mail.ru იტყობინება ინდუსტრიული გამოცემა WhatCar-ისა და მსხვილი სადაზღვევო კომპანია MotorEasy-ის ერთობლივი ანალიტიკური კვლევის საფუძველზე. ადგილობრივი ავტომობილების მფლობელების გამოკითხვის ფარგლებში, ექსპერტებმა შეადგინეს მეორადი ავტომობილების ბაზარზე არსებული რვა ყველაზე ავარიულად მდგრადი მოდელის სია, შეაფასეს მათი საიმედოობის პროცენტული მაჩვენებლები და შეაგროვეს ავარიების შესახებ მონაცემები ბოლო ორი წლის განმავლობაში.

    საიმედოობის რეიტინგების ლიდერები

    სიის სათავეში Audi Q2 კომპაქტური კროსოვერი აღმოჩნდა, რომლის წარმოებაც 2016 წლიდან მიმდინარეობს. ანალიტიკოსებმა მისი საერთო საიმედოობა რეკორდულ 98.5%-ად შეაფასეს და აღნიშნეს, რომ საანგარიშო პერიოდში გამოკითხული მფლობელების მხოლოდ 10%-ს აღმოაჩნდა რაიმე დეფექტი. დაფიქსირებული პრობლემების უმეტესობა ძრავას უკავშირდებოდა, თუმცა ყველა შეკეთება მძღოლებისთვის უფასოდ განხორციელდა.

    2018 წელს წარდგენილმა ამჟამინდელმა თაობის Audi A1 ჰეჩბეკმა დამაჯერებლად დაიკავა მეორე ადგილი 97.5%-იანი საიმედოობის რეიტინგით. ამ კომპაქტური ავტომობილის მფლობელების დაახლოებით 20%-მა პრობლემების შესახებ განაცხადა, რომელთაგან ყველაზე დაუცველი იყო ბორტ ელექტრონიკა, გამოსაბოლქვი სისტემა და ტრანსმისია. თუმცა, პრობლემების მქონეთა 75%-ისთვის, სერვის ცენტრებში შეკეთებას 24 საათზე მეტი არ დასჭირვებია.

    Audi TT კუპე (წარმოებულია 2014-დან 2024 წლამდე) 96.1%-იანი საიმედოობის რეიტინგით სამ ყველაზე საიმედო მეორად ავტომობილს ავსებს. ავტომობილების 20%-ში სხვადასხვა დეფექტი აღმოჩნდა, რომელთაგან ყველაზე გავრცელებული იყო კონდიცირების სისტემა, ძრავა და გამონაბოლქვი სისტემა. მწარმოებელმა შემთხვევათა 80%-ში სრულად აანაზღაურა შეკეთების ხარჯები, ხოლო დანარჩენმა მფლობელებმა გადაიხადეს ნომინალური საფასური, რომელიც არ აღემატებოდა 50 ფუნტს.

    Audi-ს ყველაზე გამძლე მოდელების საბოლოო სია

    გერმანული ავტომწარმოებლის რვა მეორადი ავტომობილის საბოლოო სია, რომლებმაც გამოკითხვაში საუკეთესო შედეგები აჩვენეს, შემდეგი იყო:

    • Audi Q2 (წარმოებაშია 2016 წლიდან) - საიმედოობის რეიტინგია 98.5%;
    აუდი Q2
    აუდი Q2
    • Audi A1-ის ამჟამინდელი თაობის (წარმოებაში 2018 წლიდან) საიმედოობის დონე 97.5%-ია;
    აუდი A1
    აუდი A1
    • Audi TT (წარმოების წლები: 2014–2024) – ექსპლუატაციის საიმედოობის ინდექსმა 96.1%-ს მიაღწია;
    აუდი TT
    აუდი TT
    • Audi A3 (წარმოებაშია 2020 წლიდან) - გაუმართაობის მაჩვენებელი 93%;
    აუდი A3
    აუდი A3
    • Audi Q3 (წარმოების წლები: 2018–2025) – გამძლეობის მაჩვენებელი 92.8%-ია;
    აუდი Q3
    აუდი Q3
    • Audi Q4 e-tron (წარმოებაში 2021 წლიდან) – საიმედოობის მაჩვენებელი შეფასებულია 90.4%-ად;
    აუდი Q4
    აუდი Q4
    • Audi A6 (წარმოების წლები: 2018–2025) — საიმედოობის კოეფიციენტი 90.2%-ია;
    აუდი A6
    აუდი A6
    • Audi A4 (2015–2024) – სიძლიერის ინდექსი სიის ბოლოშია 90.1%-იანი შედეგით.
    აუდი A4
    აუდი A4
  • საკურთხევლიდან მილიარდობით ბრუნვამდე: როგორ დაიპყრო Oryol-ში დაფუძნებულმა Brandfree-მ საყოფაცხოვრებო ქიმიკატების ბაზარი

    საკურთხევლიდან მილიარდობით ბრუნვამდე: როგორ დაიპყრო Oryol-ში დაფუძნებულმა Brandfree-მ საყოფაცხოვრებო ქიმიკატების ბაზარი

    რუსული ბიზნეს გამოცემა Forbes-ი დეტალურად აღწერს ორელიდან ორი მეწარმის, ანდრეი გერასიმენკოსა და მაქსიმ ალტეევის წარმატების ისტორიას, რომლებმაც უნივერსალური ჟანგბადის გამწმენდის გაყიდვით მილიარდების გამომუშავება მოახერხეს .

    ბავშვობის მეგობრები, რომლებმაც ერთ დროს თავიანთი კარიერა ადგილობრივ ეკლესიაში რიგით სამსხვერპლოზე მსახურებად დაიწყეს, თხუთმეტი წელი წარუმატებლად ეძებდნენ შესაბამის ადგილს. საგზაო არბიტრაჟსა და ჩინური საქონლით ვაჭრობაში არამომგებიანი პროექტების სერიის შემდეგ, რის შედეგადაც მათ 20 მილიონი რუბლის ვალი დაუგროვდათ, პარტნიორებმა ყურადღება მომხმარებელთა სწრაფი მოხმარების საქონლის (FMCG) სეგმენტზე გადაიტანეს. მათმა საყოფაცხოვრებო ქიმიკატების ბრენდმა, Brandfree-მ, რომელიც 2022 წელს დაარსდა, სწრაფი ზრდა აჩვენა: საწყისი წლიური შემოსავალი 1.5 მილიარდი რუბლი იყო, ხოლო 2025 წლის ბოლოსთვის 2.7 მილიარდ რუბლს მიაღწია.

    მარკეტინგული სტრატეგია და ბრენდის გაფართოება

    კომპანიის კომერციული წარმატება განპირობებული იყო აგრესიული ციფრული სტრატეგიით, რომელიც ფოკუსირებული იყო მიკრობლოგერებთან ნატიურ რეკლამაზე. გუნდმა მიზნად დაისახა ინტეგრაცია ინფლუენსერებთან, რომელთა აუდიტორია 50 000-მდე იყო, რაც აჩვენებდა გამწმენდის რეალურ ეფექტურობას ყოველდღიურ ცხოვრებაში. პროდუქტის შეფუთვაზე მომხმარებლისთვის პირდაპირი მიმართვა იყო: „მე ვარ თქვენი გადაწყვეტა ყველაფრისთვის“. შედეგად, პროდუქტმა სწრაფად მიაღწია ბაზრის გაყიდვების სათავეს, დააგროვა მილიონი მიმოხილვა Wildberry-ზე და ოფიციალურად შევიდა რუსეთის რეკორდების წიგნში.

    წარმატების გასაზრდელად, Brandfree-ის მენეჯმენტმა შემდეგი სტრატეგიული ნაბიჯები გადადგა:

    • პროდუქციის ასორტიმენტის დივერსიფიკაცია: ხაზი გაფართოვდა და მოიცვა საწმენდი პასტები, ლაქების მოსაშორებელი ხელსახოცები, ფანქრები და ასევე ჩინეთიდან იმპორტირებული პირადი მოვლის კოსმეტიკა;
    • ტრადიციულ საცალო ვაჭრობაში შესვლა: კომპანიამ პარტნიორობის ხელშეკრულებები გააფორმა მსხვილ საცალო ქსელებთან „ლენტა“, „დეტსკი მირ“ და „ზოლოტოე იაბლოკო“, რამაც ოფლაინ გაყიდვებიდან 700 მილიონი რუბლი გამოიმუშავა;
    • სახელმწიფო სუბსიდიების მოზიდვა: ორი წლის განმავლობაში პროექტმა მიიღო სპეციალიზებული სახელმწიფო გრანტები, რომელთა საერთო რაოდენობა 100 მილიონი რუბლი იყო, მცირე და საშუალო ბიზნესის მხარდასაჭერად.

    საბაზრო რისკები და რეგიონული პრიორიტეტები

    ბიზნესის სწრაფმა მასშტაბირებამ გაამწვავა შეშფოთება ინტელექტუალური საკუთრების დაცვისა და გარემოსდაცვითი ტენდენციების დაცვის შესახებ. მრავალი იმიტატორის გამოჩენის ფონზე, Brandfree-ს იურისტებმა წამოიწყეს ხუთი საარბიტრაჟო დავა, რომელთა ჯამური ოდენობა 22.8 მილიონ რუბლს შეადგენდა. ამავდროულად, დამფუძნებლები ღიად აღიარებენ თავიანთი გარემოსდაცვითი პოზიციონირების ნაკლოვანებებს, აღიარებენ სპეციალიზებული სერტიფიკატების ნაკლებობას არაბიოდეგრადირებადი კომპონენტების არსებობის გამო. ინდუსტრიის ექსპერტები ასევე აფრთხილებენ ისეთი გიგანტების კონკურენციის რისკებზე, როგორიცაა Synergetic და BioMio, და ხაზს უსვამენ მათი ცალკეული პროდუქტების პორტფელის გაფართოების მნიშვნელობას.

    მიუხედავად იმისა, რომ მთავარი მენეჯერები მოსკოვის ოფისში გადაიყვანეს, თავად დამფუძნებლები კვლავ ერთგულნი რჩებიან ბიზნესის წარმოებისკენ მშობლიური რეგიონიდან. ამ პოზიციაზე კომენტარის გაკეთებისას ალტეევი მოკლედ განმარტავს: „ორიოლი ჩვენი სახლი და ბაზაა“. მეწარმეები მჭიდრო კავშირს ინარჩუნებენ თავიანთ სულიერ ფესვებთან, აქტიურად აფინანსებენ ადგილობრივ საქველმოქმედო პროგრამებს გაჭირვებულთა დასახმარებლად და მომლოცველობის მოგზაურობებს.

  • ხელოვნური ინტელექტის ბუმი: რუსი ხელოვნური ინტელექტის ბაზრის ლიდერების შემოსავლები თითქმის გაორმაგდა

    ხელოვნური ინტელექტის ბუმი: რუსი ხელოვნური ინტელექტის ბაზრის ლიდერების შემოსავლები თითქმის გაორმაგდა

    ფართოდ გავრცელებული ავტომატიზაციისა და იმპორტის ჩანაცვლების ფონზე, შიდა ხელოვნური ინტელექტის (AI) ბაზარი სწრაფ ზრდას განიცდის.

    ანალიტიკური სააგენტო CNews-ის მიერ გამოქვეყნებული უახლესი რეიტინგის „რუსეთის ხელოვნური ინტელექტის გადაწყვეტილებების ბაზრის უდიდესი მოთამაშეები 2025 წელს“ მიხედვით , ქვეყნის 15 წამყვანი ხელოვნური ინტელექტის კომპანიის მთლიანი შემოსავალი 2025 წლის ბოლოსთვის 93%-ით გაიზარდა და 75.6 მილიარდ რუბლს მიაღწია. საერთო ჯამში, წლიურ სიაში შედიოდა 60 ორგანიზაცია, რომელთა მთლიანმა შემოსავალმა 85 მილიარდ რუბლს მიაღწია. ექსპერტები ამ დადებითი ტენდენციის მთავარ მამოძრავებელ ფაქტორებად IT სექტორში თანმიმდევრულ სამთავრობო პოლიტიკას, იმპორტის ჩანაცვლებას და ბიზნეს პროცესების ავტომატიზაციაზე აქტიურ გადასვლას ასახელებენ.

    ინდუსტრიის ლიდერები და ძირითადი ინდიკატორები

    Cloud.ru ზედიზედ მეორე წელია ტექნოლოგიური სექტორის უდავო ლიდერად აღიარებულია, ხელოვნური ინტელექტის შემოსავალმა კი წარმოუდგენელი 41 მილიარდი რუბლი შეადგინა, რაც წინა პერიოდში 23.7 მილიარდი რუბლის მაჩვენებელზე მეტია. კომპანიის წარმომადგენლები ამ კოლოსალურ წარმატებას რამდენიმე ძირითად ფაქტორს მიაწერენ: „აქტიური იმპორტის ჩანაცვლება, ღრუბლოვანი სერვისების მოთხოვნის ზრდა და ბიზნესის გადასვლა ექსპერიმენტებიდან ხელოვნური ინტელექტის სამრეწველო დანერგვაზე“.

    რუსული ხელოვნური ინტელექტის ბაზრის 5 უმსხვილეს ბენეფიციარს შორის ასევე შედიოდნენ კომპანიები, რომლებმაც ბოლო ერთი წლის განმავლობაში ფინანსური პოზიციების მნიშვნელოვანი გაძლიერება აჩვენეს:

    • MWS AI თავდაჯერებულად იკავებს მეორე ადგილს 6.9 მილიარდი რუბლის შემოსავლით, რაც გასული წლის შედეგს 60%-ით აღემატება;
    • სამეულს ასრულებს მეტყველების ტექნოლოგიების ცენტრი (CST) , რომელმაც ხელოვნური ინტელექტის პროექტებიდან მიღებული შემოსავალი 25%-ით, 5 მილიარდ რუბლამდე გაზარდა;
    • T1 II მეოთხე ადგილზეა, 3.8 მილიარდი რუბლის საერთო შედეგით;
    • VS Robotics-მა შემოსავლების 48%-იანი ზრდა (3.5 მილიარდ რუბლამდე) დააფიქსირა, რაც კომპანიის საბინაო და კომუნალური მომსახურების, ასევე საავტომობილო ბაზრებზე წარმატებული შესვლით იყო განპირობებული.

    მალამოში ფრენა საერთო ზრდის ფონზე

    მიუხედავად არსებული ოპტიმისტური ტენდენციისა, IT ინდუსტრიის ყველა მონაწილემ წლის მოგებით დასრულება ვერ შეძლო. გამონაკლისი იყო Napoleon IT და Terabit Digital, რომელთა ხელოვნური ინტელექტის შემოსავლები 20%-ზე მეტით შემცირდა. ინდუსტრიის ანალიტიკოსების აზრით, ბაზრის გარკვეული მოთამაშეების ეს კლება პირდაპირ კავშირშია „პოტენციური კლიენტების ნეგატიურ მაკროეკონომიკურ მოლოდინებთან“. აღსანიშნავია, რომ ხელოვნური ინტელექტის ტექნოლოგიები კვლავაც აღწევს სოციალურ სფეროში: მაგალითად, რუსეთში ადრე იყო წარმოდგენილი სპეციალიზებული ხელოვნური ინტელექტის სისტემა ჯანდაცვის სპეციალისტებისთვის, რომელსაც შეეძლო დოკუმენტაციაზე დახარჯული დროის 40%-ით შემცირება.